יום חמישי, 15 במרץ 2012

מה חדש ב-MATLAB ו-Simulink בגירסת R2012a ?


בתחילת מרץ שוחררה גירסת R2012a של כלי MathWorks, המכילה יכולות חדשות ב-MATLAB ו-Simulink, וכן עדכונים לעשרות כלים אחרים.


בין היכולות החדשות במשפחת מוצרי MATLAB :

MATLAB – ביצועים משופרים לפונקציות מתמטיות בסיסיות ולפונקציות האינטרפולציה, וכן Variable Editor משודרג.

Image Processing Toolbox – התווספה יכולת לבצע רגיסטרציה אוטומטית של תמונות בעזרת intensity-metric optimization, וכן נוספו פונקציות למציאת מעגלים בתמונה והצגתם.

Computer Vision System Toolbox – הכלי המקל על תכנון וסימולציה של מערכות ראיה ממוחשבת ומערכות עיבוד וידאו ותמונה תומך כעת גם בגילוי פנים באמצעות אלגוריתם Viola-Jones, גילוי פיצ'רים בשיטת MSER, עקיבה בגישת CAMShift וחישוב Integral Image. הכלי אינו מצריך עוד את ה-DSP System Toolbox וה-Signal Processing Toolbox לצורך פעולתו.

Image Acquisition Toolbox – הכלי המאפשר להזין בקלות את סביבות MATLAB ו-Simulink במידע ויזואלי (וידאו/תמונה) על ידי מגוון מצלמות ו-frame grabbers כולל כעת System Object הניתן להמרה אוטומטית לקוד C באמצעות ה-MATLAB Coder.

MATLAB Compilerה-MCR ניתן כעת להורדה מהאינטרנט, דבר המקל על הפצת אפליקציות וקומפוננטות מקומפלות לעמדות בהן אין התקנה של MATLAB. מעבר לכך, הכלי תומך במספר פונקציות נוספות המשתייכות ל-Computer Vision System Toolbox.

MATLAB Coder – הכלי המאפשר המרה ישירה של קוד MATLAB לקוד C מאפשר כעת גם המרה של System Objects שפותחו על ידי המשתמש.

HDL Coder – הכלי, אשר נקרא בעבר Simulink HDL Coder ואיפשר המרת מודלי Simulink לקוד HDL, מאפשר כעת גם המרה ישירה של קוד MATLAB לקוד HDL מטיפוס Fixed-Point לצורך קבלה מהירה של אבטיפוס ולשם מימוש אלגוריתמים על רכיבי ASIC ו-FPGA. הנ"ל אמור גם לגבי System Objects. הכלי אינו מצריך עוד Simulink Fixed-Point או Simulink לצורך פעולתו (דורש רק MATLAB Coder ו-Fixed-Point Toolbox).

HDL Verifier – מאפשר שימוש חוזר ב-test benches קיימים ב-MATLAB ו-Simulink לצורך וריפיקציה של קוד HDL על ידי קו-סימולציה עם סימולטורי HDL או בדיקות hardware-in-the-loop עם רכיבי FPGA. הכלי מחליף את ה-EDA Simulator Link וכולל כעת תמיכה בביצוע בדיקות hardware-in-the-loop גם לרכיבי FPGA של חברת Altera (חמישה-עשר דגמי FPGA של Altera ו-Xilinx נתמכים).

Statistics Toolbox – מכיל ממשק משופר לביצוע התאמה, חיזוי והצגה באמצעות רגרסיה לינארית, לינארית-מוכללת, ולא-לינארית.

Communications System Toolbox – מכיל כעת מודלים לערוצי LTE MIMO, ומאפשר ניצול של הכרטיס הגרפי (GPU) שבמחשב לצורך האצת סימולציות של מגוון System Objects הרלוונטים לתכנון, סימולציה וניתוח השכבה הפיזית
 (Physical Layer) של מערכות תקשורת.

Parallel Computing Toolbox – מאפשר כעת האצת ביצועים של מגוון פונקציות ה-FFT (על כל הסינטקסים שלהן) ופונקציות נוספות על ידי שימוש בכרטיס הגרפי (GPU) שבמחשב. בנוסף, פונקצית arrayfun שודרגה.בין היכולות החדשות במשפחת מוצרי Simulink :

Simulink – מאפשר כעת הרצה של מודלים על חומרה זולה דוגמת LEGO MINDSTORMS NXT ו-BeagleBoard ישירות מתוך Simulink. בנוסף, חלון ה-editor של בלוק ה-MATLAB Function משולב כעת עם חלון ה-editor הרגיל של MATLAB, הורחבה התמיכה במערכות source control באמצעות ה-Source Control Adapter SDK, נוספה היכולת להוסיף legends בבלוק ה-Scope, הצטרפה האפשרות לשמור מודלים וספריות בפורמט הקבצים החדש של Simulink הנקרא SLX (חוסך מקום בזיכרון, מספק מידע רב למערכות הצגת קבצים, חוסך בזמן ביישומים מסוימים, וצפוי להיות הפורמט היחיד החל מ-R2012b) והתווסף ה-Signal Hierarchy Viewer.

Simulink Verification & Validation – לכלי המאפשר, בין היתר, שמירה על עקביות במודל אותו מפתחים, נוספה יכולת להחריג בלוקים ותת-מערכות כך שלא ייבדקו על ידי ה-Model Advisor, דבר אשר מקצר את משך פעולתו.

SimMechanics – לכלי המקל על מידול וסימולציה של מערכות מכאניות התווספה טכנולוגית דור 2 המאפשרת ליצור מודלים תלת-מימדיים ריאליסטיים יותר ולבחון את תוצאות הסימולציה שלהם באמצעות אנימציה משופרת בתלת-מימד. בנוסף, ניתן כעת להגדיר צורות באמצעות קוד MATLAB (שימושי אם אין תוכנת CAD זמינה), קל יותר לבצע שימוש חוזר באבני בנין ואפשר לנווט בתוך המודל המכאני באמצעות דפדפן.

Real-Time Windows Target – מאפשר הרצת מודלים של Simulink ב-
real-time בסביבת Windows תוך שימוש ב-Normal Mode, לצורך rapid prototyping או בדיקות hardware-in-the-loop
. כלומר, הכלי אינו מצריך עוד את ה-MATLAB Coder וה-Simulink Coder לצורך פעולתו, שכן פרט ל-External Mode, ניתן להשתמש כעת גם ב-Normal Mode.


עוד משהו?

מידע נוסף על החידושים הללו ועל יתר היכולות שהתווספו ניתן למצוא בעמוד הגרסה באתר MathWorks.

האם הורדתם כבר את הגרסה החדשה? איזו יכולת חדשה שצוינה למעלה שימושית במיוחד עבורכם? האם יש חידוש שגיליתם שלא הופיע למעלה?

5 תגובות:

 1. אחת הגרסאות עם השיפורים הכי מינוריים שהיו...
  ממש חבל.

  מתי כבר יעברו לבראנץ' הבא, 8?
  הגיע הזמן לקפיצה אמיתית בביצועים ביחס לשפות Script אחרות שקיימות בעולם ושדרוג מסיבי של מנוע התצוגה.

  השבמחק
 2. אני ממש שמחה על כל נושא Parallel Computing Toolbox עם תמיכה ב-fftn ב-GPU!
  חבל שזה לא היה לפני שנה זה היה עוזר לי בתיזה (אני מקווה שאני כבר לקראת סיום).
  יש לי בבית 2011b דרך רשיון ביתי לסטודנטים בטכניון (לא גירסת סטודנט, זו שכל שנה משלמים דרך הטכניון), איך אוכל לקבל את הגירסה החדשה הנ"ל לנסות בבית?

  השבמחק
 3. Royi
  כנראה שעבורך השיפורים מינוריים...
  שושנה
  אני שמח שעבורך יש שיפור משמעותי, בקשר לקבלת הגרסה העדכנית - עליך לפנות למרכז המיחשוב בטכניון

  השבמחק
 4. רועי,
  אני לא מתככון לכמה והאם השיפורים חשובים, אלא לכמה עומק יש בהם.
  רואים שהם בקליפה של הקליפה.
  יש בעיות פנימיות ועמוקות ב- MATLAB (שבבסיסה, גרסא 7 פותחה בראשית שנות ה- 2000) שהגיע הזמן לטפל בהן.
  שפות Script אחרות עשו קפיצת מדרגה עצמה בביצועים בשנים האחרונות, כל מחסנית הגרפיקה מיושנת והביצועים שלה חלשים וכל נושא התמיכה במקביליות הוא טלאי.

  אני מקווה שבמהרה יבוא עלינו בראנץ' 8.
  אם הדלילות בשינויים והמינוריות שבהם בגרסאות האחרונות מצביעה על כך שרוב כ"א עובד אכן על ה"דור הבא" אז נסלח גם הפעם :-).

  השבמחק
 5. Royi,
  אני יודע שעובדים על ממשק חדש לתוכנה, מתוכנן לצאת בגרסה הקרובה או בזו שאחריה.
  אני לא יודע אם יקראו לזה מטלב 8, אבל מה שחשוב זה היכולות, ולא השם...

  השבמחק