יום שלישי, 17 בינואר 2012

כיפת ברזל

כולנו נחשפנו בשנה האחרונה ליכולותיה של מערכת כיפת ברזל, המשמשת ליירוט רקטות קצרות טווח המשוגרות לעבר יישובי הדרום. המערכת המורכבת הזו, המהווה דוגמה ל-System of systems, מסוגלת להתמודד עם כל תנאי מזג האויר, באור ובחושך, ואף עם תרחיש הכולל מספר רב של טילים הנעים בו זמנית במרחב.

החל מגרסת R2010a, שיצאה לפני קרוב לשנתיים, נוספה ל-Simulink פונקציונליות הנקראת For Each Subsystem. הבלוק הזה מאפשר לבצע "סימולצית על" המורכבת מתת סימולציות של מספר מערכות בעלות אופי זהה הפועלות במקביל אך בעלות פרמטרים ותנאי התחלה שונים. ניתן, למשל, להשתמש בו לצורך מידול וסימולציה של תנועת להק מטוסים, קווי ייצור רובוטיים וכן יירוטי טילים.

זה בדיוק מה שעשה אריאל רובננקו, העובד יחד עמי בחברת סיסטמטיקס:

 אריאל, אשר הינו מהנדס אפליקציה לתחום הסימולציות האווירונאוטיות ובקרת טיסה, פיתח את המודל הבא:


המודל מסייע לסמלץ תנועה של מספר גופים במקביל, תוך שימוש בבלוקים מסוג For Each Subsystem, הצבועים באדום וירוק. הבלוק הצבוע באדום מסמלץ את הטילים התוקפים, אשר פרמטרי השיגור שלהם מוגרלים באמצעות שימוש ב-SimEvents, כלי המסייע למידול וסימולציה של מערכות המונעות על ידי אירועים בדידים. טילי האויב המשוגרים מזוהים על ידי מערכת מכ"מ, אשר אף משערכת את פרמטרי הטילים התוקפים (תוך שימוש במסנן קלמן), ודואגת לירי הטילים המגנים והנחייתם הראשונית. ההתבייתות הסופית של הטילים המגנים על המטרות מבוצעת על ידי חיישנים המותקנים בראשם (סימולציית הטילים המגנים ממומשת בבלוק הירוק).

הנה דוגמה להתמודדות של המודל שפיתח אריאל עם תקיפה של מספר טילים אדומים. כפי שתשימו לב, המערכת שלו לא מפספסת אף פעם, וגם הטילים הירוקים שלה זולים במיוחד...

ואם אתם רוצים להריד את הקוד ולהריצו אצלכם, תוכלו למצוא את המודל של אריאל כאן. כדי להריץ את המודל יש צורך ברישיון Simulink ו-SimEvents. אם אין לכם הרשאות לכלים האלה, אשמח לספק לכם גירסת ניסיון.
 
מה דעתכם על המודל של אריאל? האם הכרתם את בלוק ה-For Each Subsystem? מי מכם שמע על כלי ה-SimEvents?  

2 comments:

  1. כל תוכנה חדשה ומקורית היא מעניינת. כל הכבוד על הרעיון והשמתו בפועל אריאל. כיפת ברזל אכן הוכיחה את עצמה לשמחתנו הרבה תחת מטר הטילים בדרום.
    הלוואי שהשקט והרוגע יגיע למדינתנו הקטנה, למרות שאומות העולם לא ממש תורמות לשקט ולביטחון של ישראל וזה חבל ומעציב כאחד.

    השבמחק
  2. ושוב כיפת ברזל מוכיחה את עצמה.
    אפשר להוציא את הפוסט מהנפתלין, ולשוחח עליו שוב.. :)

    השבמחק